طراحی معماری تالار عروسی نگاهی مختصر بر ضوابط طراحی معماری تالار عروسی

طراحی معماری تالار عروسی

طراحی معماری تالار عروسی

سلام و عرض ادب خدمت کلیه دوستان گرامی

در این مقاله سعی می کنیم نگاهی مختصر بر ضوابط طراحی معماری تالار عروسی داشته باشیم.

در صورتی که شما قصد ساخت و یا بازسازی یک تالار عروسی را داشته باشید ، دانستن نکاتی در خصوص طراحی معماری تالار عروسی برای شما جذاب خواهد بود و همچنین می توانید یک دید کلی نسبت به نیازهای اولیه تالار عروسی خود به دست آورید.

در نوشتار ذیل سعی می کنیم به صورت مختصر تعدادی از این اصول و قواعد را بررسی نماییم.

طراحی معماری تالار عروسی – متراژ تالار عروسی

متراژ مورد نیاز برای چیدمان میز میهمانان

به طور کلی و بر اساس قواعد بین المللی برای یک فضای خدماتی مثل تالار عروسی به ازای هر میهمان به یک متر مربع فضا نیاز خواهیم داشت. در صورتی که شما قصد ایجاد یک تالار عروسی لاکچری را دارید ، این میزان به ۱.۵ متر مربع فضا به ازای هر میهمان خواهد رسید.

طراحی معماری تالار عروسی
طراحی معماری تالار عروسی

البته در ایران در بسیاری از تالار های عروسی کشور و یا حتی تهران ، این سرانه زیر یک متر است . به نحوی که تقریبا برای هر نفر حدود ۸۰ سانتیمتر مربع فضا در نظر می گیرند و با فشرده چیدن میز ها و صندلی ها تعداد صندلی بیشتری را در فضای تالار جای می دهند.

نکته قابل توجه اینکه به این فضا باید فضای رقص و پایکوبی میهمانان ، فضای مربوط به جایگاه عروس و داماد و اجرای موسیقی و همچنین فضای مورد نیاز برای میز شام را نیز اضافه نمود.

در مقالات بعدی سعی می کنیم متراژ تقریبی مورد نیاز برای هر بخش را به صورتی دقیق تر عنوان نماییم.

طراحی معماری تالار عروسی – طراحی پلان تالار عروسی

ورودی تالار بانوان و آقایان

در طراحی پلان یک تالار عروسی ، مهمترین موضوع ورودی های سالن های پذیرایی شماست. بهترین حالت طراحی برای یک تالار عروسی بدین صورت است که ورودی خانم ها و آقایان به طور کلی از همدیگر جدا شده باشند . اما با توجه به وضعیت متفاوت ساختمانها در شرایط مختلف ، در بسیاری موارد ، ممکن است امکان این تفکیک وجود نداشته باشد.

طراحی معماری تالار عروسی
طراحی معماری تالار عروسی
لابی تالار عروسی

موضوع مهم بعدی تعیین یک فضای باشکوه برای لابی تالار شما خواهد بود. لابی یک تالار عروسی از مهمترین عناصر معماری آن است و در صورتی که وضعیت ملک شما اجازه ایجاد یک لابی بزرگ ، با سقفی بلند و باشکوه را می دهد حتما به این موضوع توجه ویژه ای نشان دهید.

حذف ستونها

در فضای داخلی تالار عروسی ، بدترین عنصری که دید بصری را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد وجود ستونهای متعدد داخل سالن است. به یاد داشته باشید که اگر طراح معمار و سازه شما بتواند فضای سالن اصلی را به صورتی طراحی نماید که ستونی در میانه تالار شما به چشم نخورد ، به صورت بصری تالار شما بسیار بزرگتر از متراژ واقعی خود به چشم خواهد آمد.

نکته مهم اینکه برای صرفه جویی در هزینه های خود ،  در صورتی که تالار شما در یک زمین بزرگ بنا می شود حتما فضای تالار خود را طوری طراحی نمایید که بر روی فضای بدون ستون شما طبقه دیگری قرار نگیرد. این موضوع ، وزن سازه شما را به شدت کاهش خواهد داد و نهایتا هزینه های تمام شده شما به شدت کاهش خواهند یافت.

طراحی معماری تالار عروسی
طراحی معماری تالار عروسی

البته در صورتی که زمین شما داخل شهر قرار گرفته باشد ، بدون شک شما با کمبود فضا مواجه هستید و این موضوع شما را مجبور خواهد کرد که به این موضوع تن دهید.توصیه اکید بنده به شما دوستان گرامی این است که در این صورت حتما از طراحان حرفه ای سازه استفاده نمایید.

شاید دستمزد چنین طراحانی بسیار بیشتر از طراحان معمولی باشد  اما تاثیری که طراحان حرفه ای سازه در کاهش وزن سازه شما خواهند داشت ، کاهش هزینه بسیار شیرینی را برای شما به ارمغان خواهد آورد( برای مثال ممکن است شما به جای مثلا دستمزد ۱۰ میلیون تومانی برای یک طراح سازه معمولی مجبور باشید  ۴۰ میلیون تومان به یک طراح حرفه ای پرداخت کنید اما در زمان خرید آهن الات و اجرای اسکلت ، ممکن است برای مثال ۵۰۰ میلیون تومان کاهش هزینه داشته باشید)

طراحی معماری تالار عروسی
طراحی معماری تالار عروسی
نکته بسیار مهم در هنگام بازسازی

نکته قابل توجه و بسیار مهم در این بخش ، موضوع سازه ای بناست. همواره در خاطر داشته باشید که تالار عروسی ، محل تجمع تعداد زیادی انسان است و این موضوع اهمیت رعایت مسائل ایمنی را دو چندان می کند. اگر در حال باز سازی یک تالار قدیمی هستید ، هرگز و هرگز ستونهای میانی تالار خود را حذف نکنید ( مخصوصا اگر تالار شما چند طبقه است). به یاد داشته باشید که اگر چنین کاری انجام شود و در سالهای آینده ، در اثر یک زلزله احتمالی اتفاقی برای تالار شما و مهمانانتان رخ دهد ، خون تعداد زیادی انسان بر گردن شما خواهد بود…

طراحی معماری تالار عروسی – نمای بیرونی تالار عروسی

از دیگر نکات مهم در طراحی معماری ، طراحی نمای بیرونی تالار عروسی شماست. بدون شک نمای تالار از مهمترین فاکتور های عموم مردم در انتخاب یک تالار عروسی است. پس در طراحی نمای تالار عروسی خود چیزی کم نگذارید.

بهترین سبک برای طراحی نمای تالار عروسی

طراحی نمای تالار عروسی با سبک کلاسیک ( یا به قول ما ایرانی ها ، نمای رومی ) متناسب ترین حالت برای تالار عروسی شما خواهد بود. المان های موجود در سبک کلاسیک ، همانند ستون ها و سر ستون ها با ایجاد عظمت و شکوه ، جلوه ای خاص را برای تالار عروسی شما ایجاد خواهند کرد.

طراحی معماری تالار عروسی
طراحی معماری تالار عروسی
نور پردازی

مراسم عروسی همواره در شب برگزار می شود و این موضوع لزوم نورپردازی حرفه ای بنای شما را چندین برابر می کند. تقریبا می توانیم بگوییم که طراحی نور پردازی نما اهمیتی معادل طراحی نمای تالار عروسی شما دارد و توصیه اکید بنده بر لزوم دقت شما دوستان عزیز به این موضوع مهم است.

طراحی معماری تالار عروسی – محوطه سازی

تاکید بر طراحی حرفه ای محوطه ، رعایت اصول معماری منظر استفاده حداکثری از فضای سبز از جمله مواردی است که در زمان بهره برداری از تالار عروسی ، بر جذب مشتریان تالار عروسی شما تاثیر بسزایی خواهد داشت. بنابر این اگر هنوز زمین تالار خود را نخریده اید و یا در حال خرید مجموعه ای برای احداث تالار عروسی هستید حتما زمینی را انتخاب نمایید که حیاط آن در پشت بنا نباشد و بتوانید مسیر عبوری را برای حرکت عروس و داماد  و میهمانان از درب ورودی تا ورودی اصلی ساختمان مهیا نمایید.

طبیعتا ایجاد یک آبنما در این حیاط بر زیبایی های تالار شما تاثیر مضاعفی خواهد گذاشت.

طراحی معماری تالار عروسی
طراحی معماری تالار عروسی
طراحی نمای ورودی حیاط از خیابان

از دیگر جذابیت هایی که در زمان بهره برداری یک تالار عروسی به جذب مشتریان فراوان کمک می نماید طراحی سر درب ورودی و دیواره های حیاط است. در صورتی که برای ورود به ساختمان تالار شما ، باید ابتدا وارد حیاط شویم ، بر روی طراحی مجموعه حیاط ، دیوار های سمت خیابان و نمای سر درب ورودی خود تاکید ویژه ای داشته باشید.

طبیعتا پیش از نمای داخلی تالار شما ، ظاهر نما و سر درب ورودی تالار شما در معرض دید عموم قرار دارد و طراحی و اجرای اصولی و فاخر این بخش از تالار عروسی ، بر درآمد های آتی شما تاثیر بسزایی خواهد گذاشت.

کلام آخر

دوستان و سروران گرامی

امیدوارم مطالب بالا برای شما مفید واقع شده باشد .

نوشته بالا به قلم جناب آقای مهندس محمد علی تولایی ، مدیر عامل دفتر طراحی هایپرفرم به رشته تحریر در آمده است.

هایپرفرم طراح و مجری پروژه های لوکس ساختمانی است ( طراح و مجری تالار مجلل عمارت زرین ) و شما عزیزان در صورت داشتن هر گونه سوال و یا نیاز به راهنمایی در خصوص طراحی و یا اجرای تالار پذیرایی خود می توانید به طور مستقیم با شماره تلفن همراه ایشان تماس حاصل فرمایید.

شماره تلفن همراه جناب آقای مهندس محمد علی تولایی : ۰۹۱۲۱۲۰۲۱۸۷

برای ملاحظه صفحه اصلی دفتر معماری هایپر فرم در وبسایت ما ، کلیک فرمایید.

موفق باشید.

 تمامی تصاویر ، مربوط به تالار های خارج از کشور می باشند.

هر گونه کپی برداری از این متن بدون ذکر منبع ، نام نگارنده و لینک این صفحه  غیر قانونی است.

.

.

.

.

 

.

کلمات کلیدی:

طراحی معماری تالار عروسی ، ضوابط طراحی تالار پذیرایی ، طراحی معماری تالار عروسی ، ریز فضاهای تالار عروسی ، طراحی معماری تالار عروسی ، متراژ تالار عروسی ، طراحی معماری تالار عروسی ، طراحی پلان تالار عروسی ، طراحی معماری تالار عروسی ، نمای بیرونی تالار عروسی ، طراحی معماری تالار عروسی

 

به ما امتیاز دهید و دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =