ضوابط طراحی تالار پذیرایی تفسیر برخی ضوابط برای طراحی یک تالار پذیرایی

ضوابط طراحی تالار پذیرایی

ضوابط طراحی تالار پذیرایی

سلام و عرض ادب خدمت کلیه دوستان گرامی

در این مقاله سعی می کنیم نگاهی مختصر بر ضوابط طراحی تالار پذیرایی داشته باشیم.

در صورتی که شما قصد ساخت و یا بهره برداری از یک تالار عروسی را دارید نیاز به برآورده کردن ضوابط طراحی تالار پذیرایی مربوط به شهرداری ، ضوابط طراحی تالار پذیرایی مربوط به وزارت بهداشت ، ضوابط طراحی تالار پذیرایی مربوط به اتحادیه تالار های پذیرایی و تجهیز مجالس و همچنین ضوابط طراحی تالار پذیرایی مربوط به اداره اماکن را خواهید داشت.

در نوشتار ذیل سعی می کنیم به صورت مختصر تعدادی از این قوانین را بررسی نماییم.

ضوابط طراحی تالار پذیرایی

ضوابط شهرداری تهران برای ساخت تالار پذیرایی

نقشه های معماری ، نقشه های سازه ، نقشه های برق و مکانیک ( تاسیسات) ونقشه های آتش نشانی و همچنین اجرای کلیه مفاد آنها توسط شهرداری تهران کنترل می شوند. طبیعتا تهیه کلیه نقشه ها قبل از شروع ساخت ، توسط خود شهرداری و اجرای کلیه مراحل ساخت تالار شما توسط ناظرین شهرداری و البته در انتهای کار توسط سازمان آتش نشانی کنترل خواهند شد.

نکات مربوط به تهیه و اجرای نقشه های سازه ، برق و مکانیک نکاتی تخصصی هستند که توضیح آنها در این مقاله احتمالا جذابیت زیادی نخواهد داشت. طبیعتا در صورتی که شما از یک مشاور خوب و حرفه ای برای تهیه نقشه ها و اجرای ساختمان خود استفاده نمایید ، تمامی قوانین و مقررات به درستی در نقشه ها و نهایتا در اجرای ساختمان شما لحاظ خواهند شد.

ضوابط طراحی تالار پذیرایی
ضوابط طراحی تالار پذیرایی

ضوابط طراحی تالار پذیرایی در خصوص طراحی معماری تالار عروسی

شهرداری ها معمولا به طراحی داخلی تالار شما توجهی ندارند و در نقشه های شما فقط به رعایت نکات خاصی اصرار دارند که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم نمود:

طراحی نمای بیرونی تالار عروسی

در گذشته شهرداری سختگیری خاصی بر روی نماهای ساختمانها نداشت اما در سالهای اخیر قوانین سختگیرانه ای برای نمای ساختمانها به ویژه در شهر تهران اتخاذ شده است. عمده این سخت گیری ها هم بر روی نماهای کلاسیک و یا به زبان ما ایرانی ها نمای رومی است.

ضوابط طراحی تالار پذیرایی
ضوابط طراحی تالار پذیرایی

نکته مهم اینکه با توجه به جلال و شکوهی که نماهای کلاسیک برای ساختمانها ایجاد می کنند ، بهترین گزینه برای نمای یک تالار ، نمای کلاسیک خواهد بود و قوانین سختگیرانه شهرداری راه را برای ایجاد جذابیت در نمای تالار های عروسی بسیار سخت کرده است.

ضوابط طراحی تالار پذیرایی در خصوص پلان معماری تالار عروسی

در طراحی پلان عمده سختگیری های شهرداری مربوط به قوانین سازمان اتش نشانی است. خوشبختانه در سالهای اخیر سازمان آتش نشانی قوانین سختگیرانه ای را برای ساختمانهایی که در آنها جمعیت بالایی حضور دارند وضع کرده است که این موضوع امنیت بیشتر شهروندان را به دنبال خواهد داشت. قطعا ممکن است در طول طراحی و ساخت تالار عروسی خود کمی از این قوانین سختگیرانه به ستوه بیایید اما مطمئن باشید قوانینی از این دست در نهایت به نفع خود ما و خانواده هایمان خواهد بود.

عمده قوانین آتش نشانی را می توانیم در موارد زیر خلاصه نماییم:

قوانین ورود و خروج از سالنها و مکانهای تجمع:

برای حل این موضوع باید در خاطر داشته باشید که هر سالن و محل تجمعی باید دو مسیر خروجی داشته باشد.

پس حتما در تهیه نقشه های معماری به این موضوع توجه نمایید.

قوانین اعلام و اطفاء حریق

کلیه سالن ها و محل های تجمع باید دارای دتکتور های اعلام حریق و اسپرینکلر های اطفاء حریق باشند.

دتکتور

دتکتور های دود و حرارت که احتمالا باید آنها را در سقف مجتمع های تجاری دیده باشید ، ظاهری نیمکره ای شکل دارند و با فواصل مشخص زیر سقف سالنهای شما نصب می شوند و به وسیله سیم کشی به یک مرکز کنترل وصل خواهند شد. دتکتورها انواع مختلفی دارند و در صورتی که شما داخل سالن یا اتاقی نباشید و دود غلیظ و یا حرارت بالایی به این دتکتورها برسد ، آژیر های آتش نشانی ساختمان ، خود به خود روشن خواهند شد و شما را مطلع خواهد نمود.

ضوابط طراحی تالار پذیرایی
ضوابط طراحی تالار پذیرایی

اسپرینکلر

اسپرینکلر ها ابزار های کوچکی هستند که باز هم به احتمال زیاد آنها را در زیر سقف مجتمع های تجاری دیده اید. برای انجام عملیات اطفاء خودکار حریق ، ساختمان شما نیازمند آن است که در بالای سقف هایش یک سیستم لوله کشی مجزای از آب مصرفی ساختمان و مخصوص آتش نشانی اجرا نمایید. در فواصل مشخص ( حدود ۵ متری از هم ) از این لوله کشی انشعاباتی به پایین گرفته خواهد شد و در انتهای آن یک قطعه فلزی به نام اسپرینکلر قرار خواهد گرفت .

در داخل این قطعات که مثل یک دوش کوچک هستند یک محفظه شیشه ای با یک مایع رنگی قرار گرفته است. در صورتی که دمای محیط از یک حد مشخصی بالاتر برود ، این محفظه شیشه ای خواهد شکست و آب داخل لوله ها به صورت یک آب پاش از داخل اسپرینکلر به بیرون پاشیده شده و حریق خاموش خواهد شد.

ضوابط طراحی تالار پذیرایی
ضوابط طراحی تالار پذیرایی
مسدود کردن کلیه منافذ سقف

از دیگر مواردی که اداره آتش نشانی سختگیری زیادی نسبت به آن دارد مسدود کردن کلیه منافذ ورودی به سقف هر قسمتی از ساختمان شماست. رعایت این قانون هم برای جلوگیری از انتشار آتش به داخل سقف و سرایت آن به قسمتهای دیگر ساختمان کاملا ضروری است.

تابلو های راهنما

بر اساس قوانین سازمان آتش نشانی تمامی خروجی ها و طبقات باید دارای تابلو مشخص و شبرنگ باشند تا در صورت بروز خاموشی در اثر هر حادثه ای افراد بتوانند راه های خروجی را تشخیص دهند.

ضوابط طراحی تالار پذیرایی
ضوابط طراحی تالار پذیرایی
تابلو های آتش نشانی

بسته به وسعت ساختمان شما در هر طبقه یک یا چند تابلو آتش نشانی که در آن شلنگ های آتش نشانی تعبیه شده است وجود خواهند داشتد و در کنار آنها هم حتما تعبیه کپسول های آتش نشانی برای سهولت هرچه بیشتر در خاموش کردن آتش احتمالی پیش بینی خواهد شد.

ضوابط طراحی تالار پذیرایی
ضوابط طراحی تالار پذیرایی
قوانین عمومی شهرداری برای ساختمان و محوطه تالار عروسی

شیب رمپ های ماشین رو

در همه ساختمانها حد اکثر شیب رمپ ماشین رو ۱۵ در صد خواهد بود.

ضوابط طراحی تالار پذیرایی
ضوابط طراحی تالار پذیرایی

شیب رمپ معلول

در همه ساختمانها شیب رمپ معلولین ۸ درصد خواهد بود.

ضوابط طراحی تالار پذیرایی
ضوابط طراحی تالار پذیرایی

عرض پله ها

پیشنهاد بنده برای عرض پله ها در یک تالار حد اقل ۱۵۰ سانتیمتر خواهد بود و قطعا پیش بینی دستگیره ( هند ریل) برای کودکان و سالمندان ضروری بوده و اجرای ان توصیه می گردد.

طبیعتا قوانین زیاد دیگری نیز وجود دارند که به علت طولانی شدن این متن از ادامه توضیحات این بخش صرف نظر می نماییم.

ضوابط طراحی تالار پذیرایی – قوانین وزارت بهداشت

قوانین وزارت بهداشت و یا اداره بهداشت عمدتا مربوط به آشپزخانه تالار شماست و عمدتا در زمان بهره برداری برای شما ایجاد مشکل می نماید.

در طول فرایند ساخت عمده سختگیری که باید به آن اهمیت دهید تا در زمان بهره برداری دچار مشکل نشوید چند موضوع زیر خواهد بود:

دیوار ها و کفپوش داخل تالار عروسی

حتما دیوار های داخل سالن های تالار را تا ارتفاع ۱.۲ متر سنگ و یا سرامیک نمایید. برای کف سالنها توصیه اداره بهداشت سرامیک است اما در صورتی که از یک موکت مرغوب برای کف استفاده نمایید در آینده ، مشکلی برای شما رخ نخواهد داد. البته بهتر است کف محل قرار گیری میز سلف را هم سرامیک نمایید تا در زمان بهره برداری برای شستشوی آن قسمت دچار مشکل نشوید.

پنتری ها ( آشپزخانه آماده سازی غذا )

ضمنا در داخل هر طبقه آشپزخانه هایی هم برای آماده سازی غذا تعبیه می شوند که توصیه می شود داخل آن قسمتها را تا سقف سرامیک نمایید. . طبیعتا کف این فضاها باید با سنگ و یا سرامیک مرغوب پوشیده شود.

آشپزخانه اصلی

آشپزخانه اصلی ، انبارها ، رختشویخانه ، ظرفشویخانه و کلیه راهروهای منتهی به آشپزخانه را تا سقف با سرامیک پوشش دهید و برای کف این فضاها از سنگ های مرغوب و یا کف پوش های صنعتی استفاده کنید. به یاد داشته باشید کف آشپزخانه در زمان بهره برداری به علت وجود چربی در غذا های در حال طبخ ، بسیار لیز خواهد بود و حتما در هنگام انتخاب کفپوش به این موضوع دقت نمایید.

ضوابط طراحی تالار پذیرایی
ضوابط طراحی تالار پذیرایی

یک نکته مهم

موضوع دیگری که در هنگام سنگفرش کردن آشپزخانه بسیار حائز اهمیت است قسمتهای زیر اجاق های پلوپز است. این قسمت از زمین به شدت در معرض حرارت بالا قرار دارد و حتما در هنگام اجرای سنگ فرش به کیفیت اجرای این قسمت توجه فرمایید.

ضوابط طراحی تالار پذیرایی – قوانین اتحادیه تالار های پذیرایی 

تشکیل پرونده و اخذ مجوز از اتحادیه تالارهای پذیرایی خیلی کار سخت و پیچیده ای نیست .

در ذیل به برخی از قوانین این مجموعه اشاره می کنم.( توضیح اینکه موارد مطرح شده عینا از مطالب مرجع برداشت شده است )

امکانات مورد نیاز یک تالار پذیرایی و خصوصیات آنها

۱- وجود سالن غذا خوری

۲- وجود محل توزیع مواد غذائی ( میوه ، شیرینی و غذای گرم )

۳- وجود نمازخانه بصورت جداگانه برای زنان و مردان

۴- وجود سرویس بهداشتی (دستشوئی و توالت ) بطور جداگانه ( زنانه و مردانه) به تعداد کافی با آب سرد و گرم .

۵- تامین تجهیزات ایمنی و آتش نشانی .

۶- سالن های پذیرائی و غذاخوریتالارهای مذکور بایستی ساختمانی دارای سیستم تهویه مطبوع و مشخصات فنی لازم باشد .

۷- تالار شما باید دارای محل مخصوص جهت شستشوی ظروف و نیز انبار جهت نگهداری ظروف و غیره باشد.

ضوابط طراحی تالار پذیرایی
ضوابط طراحی تالار پذیرایی

ضوابط طراحی تالار پذیرایی – اداره اماکن

قوانین اداره اماکن عموما مربوط به دوره بهره برداری است و تنها موردی که در طول فرایند طراحی و ساخت باید به آن توجه نمود تا در زمان بهره برداری دچار مشکل نشویم این مورد است که مراقب بحث مشرفیت به فضاهای مربوط به بانوان باشیم.

در هر فضایی که اختصاصا مربوط به بانوان است ، آقایان نباید رفت و آمدی داشته باشند.

ضمنا تعبیه دوربینهای مداربسته در فضاهایی مثل مشاعات ، محوطه و سالن آقایان را نباید فراموش کرد.

کلام آخر

دوستان و سروران گرامی

امیدوارم مطالب بالا برای شما مفید واقع شده باشد .

نوشته بالا به قلم جناب آقای مهندس محمد علی تولایی ، مدیر عامل دفتر طراحی هایپرفرم به رشته تحریر در آمده است.

هایپرفرم طراح و مجری پروژه های لوکس ساختمانی است ( طراح و مجری تالار مجلل عمارت زرین ) و شما عزیزان در صورت داشتن هر گونه سوال و یا نیاز به راهنمایی در خصوص طراحی و یا اجرای تالار پذیرایی خود می توانید به طور مستقیم با شماره تلفن همراه ایشان تماس حاصل فرمایید:

شماره تلفن همراه جناب آقای مهندس محمد علی تولایی : ۰۹۱۲۱۲۰۲۱۸۷

برای ملاحظه صفحه اصلی دفتر معماری هایپر فرم در وبسایت ما ، کلیک فرمایید.

موفق باشید.

 تمامی تصاویر ، مربوط به تالار های خارج از کشور می باشند.

هر گونه کپی برداری از این متن بدون ذکر منبع ، نام نگارنده و لینک این صفحه  غیر قانونی است.

.

.

.

.

 کلمات کلیدی

ضوابط طراحی تالار پذیرایی ، طراحی معماری تالار عروسی ، ضوابط طراحی تالار پذیرایی ، طراحی پلان تالار عروسی ، ضوابط طراحی تالار پذیرایی ، استاندارد های تالار عروسی ، ضوابط طراحی تالار پذیرایی ، پلان معماری تالار عروسی ، ضوابط طراحی تالار پذیرایی ، ضوایط و استاندارد های تالار پذیرایی ، ضوابط طراحی تالار پذیرایی

به ما امتیاز دهید و دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + یک =