ریز فضاهای تالار عروسی معرفی فضاهای مورد نیاز یک تالار پذیرایی

ریز فضاهای تالار عروسی

ریز فضاهای تالار عروسی

سلام و عرض ادب خدمت کلیه دوستان گرامی

در این مقاله سعی می کنیم نگاهی مختصر بر فضاهای مورد نیاز برای یک تالار عروسی و یا همان ریز فضاهای تالار عروسی داشته باشیم.

در صورتی که شما قصد ساخت و یا بازسازی یک تالار عروسی را داشته باشید ، قطعا دانستن این موضوع که یک تالار عروسی به چه فضاهایی نیازمند است برای شما جذاب خواهد بود و همچنین می توانید یک دید کلی نسبت به نیازهای اولیه تالار عروسی خود به دست آورید.

در نوشتار ذیل سعی می کنیم به صورت مختصر تعدادی از این ریز فضاهای تالار عروسی  را بررسی نماییم.

ریز فضاهای تالار عروسی – سالن های پذیرایی

طبیعتا اولین نیاز یک تالار پذیرایی ، نیاز به محلی برای پذیرایی از میهمانان است. هر چند که در برخی باغ تالار ها ، مراسم عمدتا در فضای باز انجام می پذیرد اما طبیعتا در فصول سرد سال و یا در زمانی که هوا بارانی باشد و یا وزش باد با زمان مراسم همزمان شود ، هم میهمانان و هم صاحبان یک مراسم ترجیح می دهند که مراسم را در یک سالن مسقف برگزار کنند.

همانطور که در مقاله طراحی معماری تالار عروسی ذکر کردیم برای ارائه خدمات به میهمانان برای برگزاری مراسم عروسی ، به ازای هر میهمان ، حداقل به یک متر مربع فضا نیاز خواهیم داشت که باید به این فضا ، فضای مورد نیاز برای رقص ، فضای مربوط به میز شام و فضای مورد نیاز برای جایگاه عروس و داماد و اجرای موسیقی را هم اضافه نماییم.

ریز فضاهای تالار عروسی
ریز فضاهای تالار عروسی

ریز فضاهای تالار عروسی – لابی

پیش بینی یک ورودی زیبا برای ساختمان ، با ابعادی بزرگ و سقفی بلند از بهترین تصمیماتی است که در زمان طراحی یک تالار عروسی باید اتخاذ شود.

طبیعتا استفاده از لوستر های بزرگ و شکیل ، گل آرایی زیبا و همچنین مبلمانی متناسب با فضای تالار به شکوه لابی تالار عروسی شما خواهد افزود.

ریز فضاهای تالار عروسی
ریز فضاهای تالار عروسی

ریز فضاهای تالار عروسی – آسانسور ها و پلکان

اگر به هر دلیلی تالار عروسی شما چند طبقه است ، حتما در هنگام انتخاب پیمانکار اجرای آسانسور دقت فرمایید. در زمان بهره برداری ، آسانسور یکی از مهمترین بخش های تالار شما خواهد بود و هر نقص و خرابی که در آن به وجود آید ممکن است مراسم شما را مختل نماید.

شاید بهترین پیشنهادی که بتوانم در این خصوص به شما ارائه نمایم این موضوع باشد که حتما از ۲ عدد آسانسور در تالار عروسی خود استفاده کنید. به این ترتیب در صورتی که برای یکی از آسانسور های شما اتفاقی بیافتد ، یک آسانسور دیگر برای ارائه خدمت به میهمانان شما وجود خوهد داشت. این موضوع را جدی بگیرید.

ریز فضاهای تالار عروسی
ریز فضاهای تالار عروسی

ریز فضاهای تالار عروسی – اتاق مدیریت

اتاق مدیریت که پیشنهاد می کنم همان اتاق عقد قرارداد باشد از مهمترین بخش های یک تالار عروسی محسوب می شود. طبیعتا علت اصلی ساخت و یا راه اندازی هر مجموعه ای کسب درآمد است و مهمترین مکان برای کسب درآمد یک تالار عروسی ، همانجایی است که قرارداد های هر مراسمی منعقد می گردد.

بنابراین به محل قرار گیری اتاق مدیریت ، بزرگی و شکوه آن و دکوراسیونی که در آن طراحی و اجرا می نمایید دقت ویژه ای داشته باشید.

ریز فضاهای تالار عروسی
ریز فضاهای تالار عروسی

ریز فضاهای تالار عروسی – اتاق عقد

مهمترین نکته ای که باید در خصوص طراحی فضای اتاق عقد در نظر بگیرید این نکته است که عموما خانواده عروس و داماد بر بزرگ بودن و خاص بودن این اتاق تاکید ویژه ای دارند ( مخصوصا خانواده آقای داماد! ) 

علت این موضوع هم این نکته است که با توجه به هزینه های سرسام آور برگزاری یک مراسم عروسی ، عموما داماد ها بر روی کادو هایی که از میهمانانشان می گیرند حساب ویژه ای باز می کنند و هر چقدر اتاق عقد تالار عروسی شما بزرگتر و مجلل تر باشد ، آقای داماد میهمانان بیشتری را دعوت می نماید و طبیعتا هدایای بیشتری نیز دریافت می کند. بنابراین از اختصاص فضای بزرگ و چیدمان زیبای اتاق عقد غافل نشوید… 

ریز فضاهای تالار عروسی – پارکینگ

به یاد داشته باشید که تامین پارکینگ برای همه میهمانان ، از دغدغه های همه مشتریان شما خواهد بود. پس از این امر غافل نشوید و حتما در هنگام ساخت تالار عروسی خود ، برای تامین پارکینگ مورد نیاز همه میهمانان تالار عروسی خود  اهمیت ویژه ای قائل باشید.

نکته دیگر اینکه اگر قصد اجاره یک تالار برای شروع کسب و کار در این حرفه هستید ؛ حتما به تعداد پارکینگ تامین شده برای میهمانان مجموعه ای که قصد اجاره آن را دارید توجه ویژه ای داشته باشید.

ریز فضاهای تالار عروسی
ریز فضاهای تالار عروسی

ریز فضاهای تالار عروسی – آشپزخانه

اگر تالار عروسی شما از لحاظ زیبایی و کیفیت ظاهری بهترین تالار عروسی تهران باشد ولی غذای با کیفیتی به میهمانانتان ارائه نکنید ، دیری نخواهد گذشت که یک به یک مشتریانتان را از دست می دهید و این افت تعداد مشتریان حتی پس از بهبود مجدد کیفیت غذا ، به زودی به حالت عادی باز نخواهد گشت…

بنابراین در تعیین محل آشپزخانه ، میزان فضایی که به آن اختصاص می دهید ، مسیر های دسترسی کارگران و مواد اولیه به آن ، مسیر رساندن غذای آماده شده به سالن ها و توجه به گرم ماندن غذا تا لحظه سرو ، تهویه مناسب آشپزخانه ، تجهیز صحیح  و در نهایت انتخاب صحیح عوامل اجرایی آشپزخانه تالار عروسی خود دقت ویژه ای به خرج دهید و از مشورت افراد حرفه ای غافل نشوید…

ریز فضاهای تالار عروسی
ریز فضاهای تالار عروسی

ریز فضاهای تالار عروسی – سرد خانه

پیش بینی محلی برای سردخانه روزانه ، هفتگی و ماهانه و تعیین متراژ صحیح مورد نیاز برای هر یک از آنها از موارد تجربی است که باید به آن دقت فراوانی داشت.

به یاد داشته باشید که بهتر است هر یک از مواد اولیه غذا ها را در فصل خود آن محصول تهیه نمایید. برای مثال تهیه برنج سالیانه در زمانی که برنج های تازه به بازار می آیند و یا تامین برخی اقلام غذاهای دریایی مثل لابستر در فصل صید ، برای شما بسیار به صرفه تر خواهد بود . 

بنابراین با پیش بینی صحیح تعداد و متراژ صحیح سردخانه های تالار عروسی خود ، تا سالیان طولانی از صرفه جویی هایی که امکان ان برای شمکا فراهم شده است سود خواهید کرد.

ریز فضاهای تالار عروسی – محوطه سازی

متاسفانه در بسیاری از تالار هایی که در حال حاضر در سطح شهر در حال فعالیت هستند محوطه سازی خاصی وجود ندارد و عمدتا هم مشکل از محل قرارگیری زمینی است که در روز اول برای ساخت تالار انتخاب کرده اند.

اما در خاطر داشته باشید که در همه شغل ها رقابت هر روز در حال شدیدتر شدن است و تامین یک فضای سبز زیبا و مفرح در جذب مشتریان شما تاثیری کم نظیر خواهد داشت. بنابراین اگر هنوز زمین تالار عروسی خود را انتخاب نکرده اید ، زمینی را انتخاب نمایید که حیاط آن ، در  “ورودی ساختمان”  شما باشد و از پذیرفتن زمینهایی که حیاط آنها در پشت ساختمان است پرهیز نمایید.

ریز فضاهای تالار عروسی
ریز فضاهای تالار عروسی
یک نکته خاص

 در این مقاله سعی کردیم تعدادی از ضروری ترین امکانات مورد نیاز یک تالار عروسی را مرور نماییم اما در حال حاضر برای اینکه یک تالار لوکس و رقابتی داشته باشید نیاز به امکانات خاص و ویژه بیشتری خواهید داشت . امید که در زمانهای آتی بتوانیم امکانات خاص و ویژه ای که تالار عروسی شما را تبدیل به یک تالار کم نظیر خواهد کرد را به شما دوستان عزیز معرفی نمایم.

با جمله ای از استیو جابز این مقاله را به پایان می رسانم:

در بسیاری از موارد ، افراد نمی دانند که چه می خواهند ؛ تا زمانی که کسی آنچه را که می خواهند به آنها نشان دهد.

کلام آخر

دوستان و سروران گرامی

امیدوارم مطالب بالا برای شما مفید واقع شده باشد .

نوشته بالا به قلم جناب آقای مهندس محمد علی تولایی ، مدیر عامل دفتر طراحی هایپرفرم به رشته تحریر در آمده است.

هایپرفرم طراح و مجری پروژه های لوکس ساختمانی است ( طراح و مجری تالار مجلل عمارت زرین ) و شما عزیزان در صورت داشتن هر گونه سوال و یا نیاز به راهنمایی در خصوص طراحی و یا اجرای تالار پذیرایی خود می توانید به طور مستقیم با شماره تلفن همراه ایشان تماس حاصل فرمایید.

شماره تلفن همراه جناب آقای مهندس محمد علی تولایی : ۰۹۱۲۱۲۰۲۱۸۷

برای ملاحظه صفحه اصلی دفتر معماری هایپر فرم در وبسایت ما ، کلیک فرمایید.

موفق باشید.

 تمامی تصاویر ، مربوط به تالار های خارج از کشور می باشند.

هر گونه کپی برداری از این متن بدون ذکر منبع ، نام نگارنده و لینک این صفحه  غیر قانونی است.

.

.

.

کلمات کلیدی:

ریز فضاهای تالار عروسی ، پلان معماری تالار عروسی ، ریز فضاهای تالار عروسی ، طراحی معماری تالار عروسی، ریز فضاهای تالار عروسی ، متراژ تالار عروسی ، ریز فضاهای تالار عروسی ، نقشه تالار پذیرایی ، ریز فضاهای تالار عروسی ، نمای بیرونی تالار عروسی ، ریز فضاهای تالار عروسی

به ما امتیاز دهید و دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =